Замърсяването с азот струва на всеки човек в Европа до 735 евро годишно, съобщава Independent, цитирайки ново мащабно проучване.
Цената се равнява на стойността на щетите върху водата, климата, здравеопазването и дивата природа.
Зад изследването стоят 200 експерти от 21 страни. Според техните наблюдения 60% от разходите, причинени от вредите от азота, произтичат от изкопаемите горива, които се използват за енергия и транспорт.
Проблемът с азотното замърсяване може да бъде разрешен чрез скъсяване на далечните пътувания и използването на енергийно ефективни жилища. Освен това употребата на торове в производството на храни трябва да бъде по-разумна.
Според учените азотът е необходим под формата на тор, за да изхрани нарастващото световно население. Консумирането на по-малко месо обаче, може да редуцира размера на замърсяването, причинено от селското стопанство.
Цифрите в доклада сочат, че разходите, получени поради замърсяване с азот на въздуха, почвите и водите, увеличаването на парниковите газове и вредите върху природата, струват между 70 и 320 милиарда евро годишно. Цената варира между 147 и 735 евро на човек в Европа, а само щетите върху природата се равняват на сума от 25 до 145 милиарда евро.
Азотът е един от замърсителите на въздуха, което пък води до редица респираторни проблеми като астма и рак и намалява продължителността на живота с шест месеца в по-голямата част от Европа. Нитратите във водата също вредят на човешкото здраве и нанасят щети на дивата природа и най-вече на рибните запаси.
Голяма част от азотното замърсяване се дължи на селскостопанското производство и най-вече на отглеждането на животни за месо и млечни продукти, тъй като изхранването им става с растения, за който се използват изкуствени торове.
"Броят на животните, които избираме да гледаме, е от решаващо значение за обхвата на действията ни", отбелязва д-р Марк Сътън от британския Център по екология и хидрология.
Според него въздействието върху околната среда не се ограничава само до парниковите газове от гледането на крави. Азотът се използва за отглеждане на фуражните култури и за изхранване на всички селскостопански животни, а това също допринася за замърсяването.
В момента европейците ядат 70% повече место и млечни продукти, отколкото са им необходими за една здравословна диета. По този повод Сътън отбелязва, че докладът няма за цел да накара хората да станат вегетарианци, но би било добре да намалят консумацията на месо.