Асоциацията на парковете в България е нелегитимна и Тома Белев я оглавява незаконно. Това обявиха от национална гражданска коалиция "Природата за хората и регионите”, които вече са изпратили сигнал до Министерство на земеделието на храните, Министерство на околна среда и водите, Изпълнителна агенция по горите, Управляващия орган на Оперативна програма "Околна среда”, Агенция по обществените поръчки, Инспектората към Министерски съвет и Сметната палата.
Според организацията цялата дейност на сдружението, включително и участието им в обществени поръчки и усвояване на средства по еврофондове е в противоречие на българското законодателство, а този факт се прикрива от председателя на сдружението – Тома Белев, и от членовете на Управителния съвет – Михаил Михайлов, Юлия Тумбаркова , Иван Иванов и Милко Белберов.
Природозащитниците алармират, че от 2008 г. насам всички членове са нелегитимни не само поради факта, че им е изтекъл мандатът преди 6 години, но и че, с изключение на Юлия Тумбаркова, другите са освободени от постовете директори на природни паркове и нямат законно основание да участват в управлението на Асоциация на природните паркове в България.
Законосъобразното действие, което е трябвало да бъде извършено от страна на председателя на Асоциацията и на членовете на Управителния съвет, е било след изтичане на мандатите им или след прекратяването на трудовите им правоотношения с Дирекциите на парковете, да подадат молба за освобождаване и от ръководните органи на Сдружението. След това по законоустановения ред трябва да се свика Общо събрание и промените в представителството да бъдат вписани. Самият председател на "Асоциация на парковете в България” Тома Белев от февруари 2012 г. не изпълнява длъжността на директор на ПП "Витоша”, което е трябвало да бъде отразено и по тази причина е трябвало да бъде освободен от Общото събрание на Сдружението като негов председател.
В компетенцията на Изпълнителна агенция по горите като принципал е решението дали председателят на Управителния съвет на Асоциацията и четиримата членове на УС да бъдат обвинени в престъпно бездействие и злоупотреба с влияние чрез използване на заблуждаващи факти, пишат от "Природата за хората и регионите”. Оттам твърдят още, че от учредяването си през 2003 г. "Асоциация на парковете в България” е използвана като инструмент за натиск и реализиране на частни интереси в областта на опазване на околната среда, в законодателството, печелене на поръчки, включително и налагане на екологичен и съдебен терор върху публични и частни инвестиционни проекти, общини и бизнес.