Американски химици разработиха алтернативен метод за производството на големи по обем въглеводороди от биомаса, който един ден ще намери приложение във всички клонове на съвременната химическа промишленост, съобщава redOrbit.
Пробивът е извършен от екип от учени от университета Амхърст, Масачузетс, които публикуваха резултатите в последния брой на сп. Science.
Новият метод позволява създаването на молекули бензен, толуен, кслилени и олефини от евтини биогорива, произведени с метода на пиролиза.
За целта химиците използват интегриран двустепенен метод на катализа, който превръща големите молекули в биомасата в ароматни въглеводороди и офелини.
Така те успяват да добият три пъти по-големи количества прости и ненаситени въглеводорите от досега постиганите.
Методът позволява вместо от суров петрол, един ден производителите петролни продукт да използват дървесни и земеделски отпадъци за направата на почти всичко – от сапуни и почистващи препарати до пластмаси и фибри.
Учените очакват в бъдеще новият метод да намали или напълно премахне зависимостта на цялата американска индустрия от фосилни горива.
От друга страна част от необходимата биомаса ще може да се отглежда в земеделските стопанства, като по този начин ще носи допълнителни приходи на фермерите.