Иновационните динамични прозорци, които могат да променят прозрачността си и така да контролират топлинния поток, блясъка и дневната светлина, предизвикват значителен интерес в света на зелените сгради.
По данни на щатската агенция за защита на околната среда (EPA) енергийната поддръжка на сградите, която включва тяхното охлаждане, затопляне и осветление, възлиза средно на 36% от общата енергийна консумация в тях.
Това е причината модернизация на енергийната ефективност и подобряването на строителните изисквания да са обект на специално внимание в последно време, както в САЩ, така и в Европейския съюз, който налага строги мерки при изграждането на новите сгради на територията на общността.
Способностите на динамичните прозорци да възпират потока на светлина и топлина в двете посоки са много по-големи от познатите ни двойните или дори тройните стъклопакети.
Така например разработеният от Джон ван Дайн (инженер-химик и основател на Sage Electrochromics ) динамичен прозорец предлага добавена стойност в различни насоки. Той елиминира нуждата от използването на щори и намалява количеството и мощността на климатични инсталации.
По този начин енергията за охлаждане на сградата спада с 20%, а за изкуствено осветление собствениците и ще плащат с 60% по-малко от обикновено. Нещо повече – динамичните прозорци блокират навлизащата отвън топлина, като по същото време запазват високи нива на прозрачност на светлината във видимия спектър.
Това способства за индиректни ползи, като повишаване на продуктивността на работещите в сградата през деня, които са изложени на стимулиращата дневна светлина по-дълго време.
Технологията на "интелигентите" прозорци се разработва още от 60-те години на миналия век, но едва наскоро тя бива развита до степен, позволяваща ѝ серийно производство, казва пред сп. Форбс Мъри Макътчън, анализатор в Lux Research.
В сферата на динамичните прозорци съществуват две основни технологии, които подобряват изолацията на сградата чрез блокиране на преминаващата през тях топлина.
Първият – термохромният динамичен прозорец е по същество пасивна технология. Нейните оптични свойства се променят в отговор на температурните промени в околната среда. Тук, за разлика от стъклата на фотосоларните очила, причината за смяната в прозрачността е топлината, а не ултравиолетовото лъчение.
Вторият тип динамични прозорци се наричат електрохромни. Те променят прозрачността си от пълна към непрозрачна посредством електрически ток, който протича през стъклото. Това им позволява да бъдат управлявани от "умните" системи за контрол върху температурата в сградата или директно от нейните обитатели.
Динамичните прозорци изненадващо се оказва не по-скъпи от обикновените прозорци. Според Макътчън по-евтините термохромни прозорци струват 15 долара на квадратен фут, докато електрохромните достигат цена от 50 долара за същата площ.
Този тип прозорци все още заемат незначителна част от пазара, но според Lux Research глобалният пазар на този тип стъкла ще достигне 418 милиона долара до 2020 г. в сравнение със скромните пет милиона долара днес.