В условията на задълбочаваща се енергийна криза варненски учен е патентовал разработка за добив на електроенергия, използвайки силата на вятъра и морските вълни в крайбрежната зона.
Според инж. Траян Траянов добитият ток може да бъде подаден към електрическата мрежа или да се използва за обезсоляване на морската вода, например. С проекта Траянов е спечелил конкурс на Министерството на образованието и финансиране от 1 милион лева, съобщава БНТ.
Наглед идеята на инженер Траянов изглежда проста. Метални цилиндри се потапят на малка дълбочина в крайбрежната зона. Морските вълни играят роля на бутало. Сгъстеният въздух задвижва турбина, която е свързана с електрогенератор.
Три са местата по българското Черноморие, където има естакади за изграждане на уникалното съоръжение – Бургас, Шкорпиловци и Шабла. Получената електроенергия може да се използва за осветление, отопление или пък за дисоциацията на морската вода на кислород и водород, необходими новите двигатели с водородни клетки.
Вторият модул на проекта е свързан с получаването на ток от ветрогенератори, които обаче не са на сушата, а в морето. Те ще преобразуват силата на морските течения и на вятъра в електричество.
Според Траянов страната ни трябва да използва по-ефективно ресурсите на морето. Това не е добро пожелание, а необходимост, тъй като до 2020 г. страните от еврозоната трябва да увеличат до 20 % общия добив на електроенергия от възобновяеми източници. С толкова трябва да бъдат намалени и вредните емисии.