Вятърните електроцентрали ще унищожат Земята, е са по-вредни са за околната среда от дизела. До този извод са достигнали учени от Университета в Харвард, при което те са отчели предишни опасения на независими изследователи за многорбойните вятърни турбини, които унищожават птиците и развалят вида на нашата планета.
Всичко това обаче са дреболии, пише в изданието Joule един от авторите на въпросното изследване от Харвард Ли Милър, в сравнение с това, че ветрогенераторите нарушават естественото обдухване на Земята (големият брой високи вятърни турбини по бреговете на морето, например, забавят и дори пренасочват потоците от влажен въздух, нарушавайки с това установилата се, вероятно в резултат на хилядолетия, скорост на пренос на морска влага по паралелите и медианите от "розата на ветровете"), способствайки по този начин за глобалното затопляне на планетата, с което уж привържениците на възобновяемата енергия се борят.
Всъщност се получава точно обратното, при това, все още не е известно до какви природни бедствия и катаклизми може да доведе въпросната човешка намеса в естествения ход на нещата.
Изводите на харвардските учени веднага бяха подложени на критика от страна на редица техни колеги по света, пише БЛИЦ. Но интересното е това, че в дискусията веднага се включиха и коснпиролозите, които си спомниха, че силните в света, поставяйки човечеството на петролногазовата игла, и до момента все още не са проявили каквото и да е безпокойство във връзка с развитието на "зелената енергетика", било то ветрогенерация или слънчева "еуфория", затова пък те моментално унищожиха всичките изобретения, опасни за тяхното могъщество, например изобретенията на Никола Тесла.
Наистина ли ветрогенерацията вече е достигнала такова равнище, при което е започнала да застрашава петролните и газови магнати? Напълно е възможно, както смятат поддръжниците на световния заговор, критиките от страна на ортодоксалните учени по адрес на харвардските изследователи да са само опит да се попречи на човечеството да открие истината за "съвременната зелена енергетика", която в най-добрия случай ще е неефективна, а в най-лошия, както казват учените от Харвард, ще нанесе колосални вреди на нашата планета.