Биолози идентифицираха дълго търсена група от гени, които контролират начина, по който дрождите и растенията акумулират токсичните вещества клетките си, пише redorbit.com.
Откритието предоставя огромни възможности за бъдещото възстановяване на замърсени с тежки метали и арсен територии.
Пробивът същевременно ще позволи на учените да създадат култури, които не акумулират опасни за човека вещества в ядивните си части, като оризовите зърна и плодовете.
Методът, наречен биоремедиация, може да се използва и за предпазване на самите растения от поемане на арсеник, кадмии и други тежки метали в региони, където посевите се намират върху замърсени почви или са поливани с води, съдържащи тежки метали.
Откритието е направено паралелно от два екипа учени - от Университета в Сан Диего и четири други института. Те публикуват резултатите независимо един от друг.
Учените от екипа в на Университета в Сан Диего са открили трудните за идентифициране гени благодарение на делящи се дрожди, чиито геном е достатъчно прост, за да позволи бързото им издирване.
В другото проучване швейцарски и корейски биолози постигнали успех благодарение на изследване на гените на растението Arabidopsis. Когато изследователи премахнали въпросните гени от генома на опитните растения, те установили че акумулирането на токсични вещества се преустановява.
Най-често вредните тежки метали навлизат в човешката храна посредством растения, които ги поемат от замърсената почва и води. Токсините се натрупват в клетъчните структури, наречени вакуоли, благодарение на транспортните протеини, минаващи през клетъчните мембрани.
Според оценки на UNICEF 30 милиона души в Бангладеш и 6 милиона в Индия пият вода, замърсена със силно токсични вещества като арсен.