В резултат на глобалното затопляне, което се очаква през този век, множество животински видове ще намалят размерите си. Това смятат двама изследователи, цитирани от LiveScience.com.
Ако всички живи организми се смалят с едни и същи пропорции, това не би представлявало проблем за глобалните екосистеми. Тогава по-малките водни растения например ще хранят по-малки риби, които пък ще хранят по-малки акули.
Изследванията на Дженифър Шеридан и Дейвид Бикфорд от Националния университет в Сингапур показват обаче, че това едва ли е случаят сега. Учените установили, че различните видове следват различен темп на промяна на размерите си, което може да доведе до разрушаването на цели екосистеми и изчезването на част от видовете.
Процесът на смаляване на видове не е непознат в историята на планетата. Благодарение на открити фосили, учените знаят, че по време на глобални затопляния в миналото различни видове – бръмбари, пчели, паяци и плъхове - са намалявали размерите си с между 50 и 75%.
Част от днешното намаляване на размерите ще се случи и по индиректен път. Така например увеличената киселинност в океаните ще намали способността на някои организми да изграждат своите карбонатни скелети и черупки. Химическите промени във водата ограничават и растежа на фитопланктона, който служи за основа на редица хранителни вериги.
През миналия век климатолозите предвиждаха повишените нива на въглероден диоксид в атмосферата да доведат до процъфтяване на растенията на сушата. Тези очаквания не се оправдаха през миналия век. Развитието на растенията зависи в голяма степен от количествата на достъпна сладка вода, която се очаква да намалее дори във влажните региони и така да доведе до ограничения в разпространението им.
Студенокръвните животни, които представляват по-голямата част от земната фауна, са директно засегнати от промяната в температурите, които играят ключова роля за техния метаболизъм. Ако искат да запазят размерите си, те или ще трябва да си набавят повече от оскъдната храна, или ще трябва да изберат стратегията на смаляването. От друга страна, промените в метаболизма им ще доведат до достигане на полова зрялост в по-ранна възраст, което също ще се отрази на размерите им.
При топлокръвните видове (птици и бозайници) отдавна е установено, че по-студеният климат води до по-големи размери, тъй като по-големите животни запазват вътрешната си топлина по-ефективно. Днес съществуват редица доказателства, че размерите на животните намаляват от полярните области към тропиците. При хората промените в размерите на организмите могат да окажат директен ефект върху добива на храни от риболов и някои земеделски култури.
Разбира се и тук, както при всички сложни процеси, съществуват изключения. Учените очакват климатичните промени да увеличат времето за растеж и хранене на животните, обитаващи височинни или студени места, което да доведе до нарастването на размерите им (изключението са полярните мечки, чиито размери намаляват с намаляването на ледената шапка). Животните, които се хранят с различни видове храни, също ще могат до някаква степен да устоят на промените, като променят менюто си.