Добра новина за развитието на усилията в борбата с климатичните промени - горите в Европа се увеличават с всяка изминала година, като поглъщат значителни количества въглероден диоксид (CO2).
Това се казва в доклад, озаглавен "Състояние на горите в Европа 2011", представен на започнала във вторник в Осло конференция по темата. Събитието, на което присъстват представители на високо равнище от държави от целия континент, включително и от България, ще продължи до четвъртък включително.
Според документа, публикуван в рамките на тази шеста по рода си конференция, Европа (заедно с руските територии в нея) разполага с 1,02 млрд. хектара гори, което е една четвърт от горските масиви на планетата.
През последните 20 години горите са се увеличили във всички европейски региони, като растежът е с около 0,8 млн. хектара на година.
По данни на земеделското министерство у нас общата горска площ на България е малко над 4 млн. хектара, като покрива над 30% от територията на страната.
От информацията в доклада "Състояние на горите в Европа 2011" става ясно още, че горите абсорбират от атмосферата 870 млн. тона CO2 всяка година. Това представлява около 10% от парниковите газове на континента през 2008 г.
Подчертава се, че са се увеличили добрите практики за опазване и развитие на горските масиви, като за повечето гори има създаден план за управление. Не липсват обаче и трудности и предизвикателства – не навсякъде замислените мерки се прилагат достатъчно добре.
В горския сектор в Европа са заети около 4 млн. души, се допълва в документа.