Премиерът на заплашената от банкрут Гърция Георгиос Папандреу заяви, че по време на визитата си в Германия в края на септември ще обсъди с канцлера Ангела Меркел и представители на германския бизнес доставките на слънчева електроенергия за Германия.
"Можем да доставяме в Германия от 10 000 до 15 000 мегавата", заяви Папандреу, цитиран от lenta.ru
Той подчерта, че Германия би трябвало да е "крайно заинтерeсована" от доставките на възобновяема енергия от Гърция заради неотдавнашния си отказ от АЕЦ и за да увеличи дела на "зелената" електроенергия в енергийното осигуряване на страната.
Според гръцкия премиер да се купува слънчева енергия от Гърция е по-изгодно, отколкото от африканскиоте държави, с оглед на последните политически сътресения в Магреб (област в Африка на север от Сахара и на запад от Нил).
"Има проект за изграждане на слънчева централа в Сахара, но той е несигурен заради политическата нестабилност", каза още той.
Изказването на гръцкия премиер прозвуча на фона на резките критики от страна на водещи германски политици, според които Германия повече не трябва да отхвърля възможността за организиран фалит на Гърция.
В самата Гърция е разработен мащабен проект за увеличаване на производството на слънчева енергия и изнасянето ѝ в страните от Северна Европа като възможност за изход от финансовата и бюджетна криза. Проектът "Хелиос" предвижда увеличаване на производството на слънчева електроенергия в Гърция от сегашните 206 мегавата до 2,2 гигавата към 2020 г. и 10 гигавата към 2050 г.
В Гърция има 300 слънчеви дни в годината, а интензивността на слънчевото излъчване е с 50% по-висока, отколкото в Германия. Освен това проектът ще създаде от 30 000 до 40 000 работни места.