Драстично намалява популацията на птиците в резервата "Сребърна" през последните години, съобщи орнитологът д-р Росен Илиев. Според него напълно изчезнал вид все още няма, но може би е въпрос на време и този процес да започне. Драстично е намалял броят на традиционни обитатели на езерото като зеленоглавата патица, даде пример д-р Илиев. Допреди 10-15 години тя наброявала 5-6 хиляди птици, а общо в резервата гнездели и живеели по 25-30 000 водолюбиви представители на пернатия вид. Към момента трудно могат да се забележат кафявата, сивата, къдроглавата и малката бяла чапла, които също живеели на големи колонии в "Сребърна" и водните територии около него.
Създателят на Природонаучния музей в Сребърна от над 40 години е свързал живота и професионалната си дейност с "Елдорадото на водните птици”, както доскоро наричаха първия природен резерват в България. Макар вече в пенсия, д-р Илиев не спира да изучава и наблюдава процесите в резервата и прилежащите му територии на сушата и в реката.
Единственото положително нещо тази година в обиталището на 220 вида птици е, че всички са здрави, споделя орнитологът. След трагедията отпреди години, когато птичият грип уби почти 50 пеликана, тази пролет като че ли огнищата на епидемията в Северна Африка и средиземноморските страни, където зимуват повечето птици са намалели, добавя д-р Илиев.