Европейската комисия подаде иск срещу четири държави от ЕС – България, Унгария, Полша и Словакия. Причината е, че тези държави още не спазват европейското законодателство за отпадъците.
До декември 2010 година всички държави от ЕС трябваше да имплементират законите в националното си законодателство. Въпреки предупрежденията тези четири държави още не са го направили, уточнява от Брюксел.
Комисията изпрати официални уведомителни писма на съответните държави членки на 27 януари 2011 г. Мотивирани становища бяха изпратени на Унгария и Словакия — на 20 май 2011 г. и на България и Полша — на 16 юни 2011 г.
Заради неизпълнението им ЕК завежда дело срещу държавите, а препоръката е да бъде наложено и финансово наказание, докато пропускът бъде отстранен.
Финансовите санкции ще бъдат в размер на 15 220 евро на ден за България, докато не изпълни своите задължения като страна, членуваща в ЕС.
Унгария ще трябва да плаща 27 316 евро на ден, а най-сериозна е глобата за Полша – 67 314 евро на ден. Словакия ще плаща 17 136 евро на ден.
При определяне на размера на санкциите се вземат предвид тежестта и продължителността на нарушенията. Те се състоят от дневни санкционни плащания, които се изплащат от датата на решението — при условие че нарушението продължава — до деня, в който транспонирането бъде завършено.
България и другите три държави не са изпълнили своите задължения по Рамковата директива 2008/98/ЕО. Тя предвижда по-доброто третиране на отпадъците, като приоритет е предотвратяването, следвано от повторната употреба, рециклирането и другите форми на оползотворяване. Обезвреждането на отпадъци се избира само в краен вариант, предвижда още нормативният акт.
Същевременно от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) съобщи, че предстои приемането на нов законопроект, който да изпълни изискванията на Директива 2008/98/EO. В момента приключва приемането на законопроекта на второ четене в Комисията по околна среда на Народното събрание и предстои гласуването му на второ четене в пленарна зала. Очаква се законът да бъде приет от парламента в рамките на 1 месец и Европейската комисия ще бъде незабавно уведомена.