Европейският парламент одобри днес предсрочната ратификация на Парижкото споразумение за климата. Вотът ще позволи на първите седем държави-членки, които вече са одобрили подписания миналата година глобален договор, да не чакат останалите 21, а веднага да внесат документите си в секретариата на Организацията на обединените нации (ООН) в Ню Йорк. Миналата седмица екоминистрите на страните от ЕС решиха да направят това до 7 октомври.
Гласуването в пленарната зала в Страсбург беше приветствано лично от генералния секретар на ООН Бан-Ки Мун.
"Окуражавам ви да надградите гордия ви завет и бързо да ратифицирате Парижкото споразумение. Това ще позволи на ЕС и неговите членки бързо да внесат ратификационните си инструменти. Китай и САЩ - двата световни източника на емисии, вече дадоха политическата си подкрепа. Това означава, че още днес прекосихме първата бариера за влизане в сила на споразумението с общо 62 държави", заяви Бан-Ки Мун.
Даденото одобрение от ЕП ще позволи Съветът на Европа официално да приеме решение чрез спешната писмена процедура, за да може ЕС да депозира инструментите за ратификация.
Седемте държави-членки, които вече са завършили националните си процедури по ратификация, са Унгария, Франция, Словакия, Австрия, Малта, Португалия и Германия. Те отговарят общо за 5% от глобалните вредни емисии.
За да влезе в сила споразумението, е необходима ратификацията от най-малко 55 страни по Конвенцията, отговорни за най-малко 55% от общите емисии на парникови газове. До момента 62 страни, отговарящи за 51,89% от емисиите, са депозирали в ООН своя инструмент за ратифициране. Европейският съюз е отговорен за около 12% от глобалните емисии на парникови газове.
Така Парижкото споразумение ще влезе в сила навреме за Конференцията за климатичните промени, планирана да се проведе в Маракеш от 7 до 18 ноември 2016 г.