По време на официална визита в САЩ индийският министър на търговията Ананд Шарма призова за по-голямо сътрудничество със САЩ по въпросите за ядрената енергия и твърдо отхвърли плановете за прекратяване на амбициозната ядрена програма на Делхи, информира АФП.
По време на бизнес форума, Шарма заяви, че е абсолютно необходимо ядрената енергетика да присъства в "букета от енергийни ресурси", до които Индия има достъп.
Днес индийската икономика е силно зависима от замърсяващите околната среда въглища и от вноса на суров петрол. По-малко от три процента от електричеството на страната идва от ядрената енергия. Правителството планира да увеличи този процент до 25% до 2050 г.
Доскоро Индия бе изключена от глобалните ядрени пазари за десетилетия поради опасения, свързани с нейната оръжейна програма. През 2008 г. обаче бе подписано ключово споразумение под опеката на бившия президент Джордж Уокър Буш, което отвори страната към тези пазари.
Оттогава Франция, Русия и частни американски и японски фирми са в люта конкуренция за продажбата на нови ядрени реактори на Индия.
След аварията в АЕЦ Фукушима в началото на март, природозащитници и местни граждани подеха кампания, която да спре строежа на ядрената централа в щата Махараща, която след завършването си през 2013 г. ще бъде една от най-големите в света.