Въпросът каква вода е по-препоръчително да се пие – такава от чешмата или минерална, вълнува всички.
Столичани обаче могат да бъдат спокойни.
Водата в София е с превъзходно качество и "Софийска вода” препоръчва на столичани да пият колкото е възможно повече вода от обществените чешми или тези вкъщи. Това обяви старши мениджърът на Лабораторен изпитвателен комплекс на дружеството Весела Стефанова.
За разлика от минералните води софийската вода не натоварва организма със соли, което е типично за повечето от тях.
"Освен това рН стойностите на софийската питейна вода са близки до тези на вътрешната течна среда на организма, докато минералните води в по-голямата си част са по-агресивни поради по-високата алкалност, близка до граничната нормативна стойност”, уточни Стефанова.
Питейната вода в София е с ниско съдържание на разтворени соли в нея, което я прави подходяща за всекидневна употреба и полезна за нормалното функциониране на клетките в организма, посочи Весела Стефанова.
Важно е всички изследвани показатели да са в норма, а те са над 45 на брой.
Нормите са посочени в Наредба 9/2001 за качествата на вода, предназначена за питейно-битови цели, и представляват прага, до който наличието на съдържащите се компоненти във водата не представлява опасност за човешкото здраве.
"Средна стойност за показател "Обща твърдост” във водоснабдителната система в гр. София е < 0,89 mgeq/l или по-малко от 2.49 dH (Немски градуси), което я категоризира като "мека вода", каза още тя, цитирана от агенция "Фокус".