На международната конференция за климатичните промени в Канкун бе постигнат забележителен напредък и страните са близко до компромис.
След двуседмични извънредно трудни преговори бе изработен проект на заключителен документ, който ще бъде представен за подписване от държавни и правителствени ръководители, съобщиха осведомителните агенции.
В проекта, предложен от домакина Мексико, се казва, че страните са решени за запазят глобалното затопляне под 2 градуса по Целзий, но конкретен механизъм за това не се посочва.
Документът за пореден път призовава световните лидери да увеличат усилията си за ограничаване на вредните емисии в името на тази цел.
Най-сериозната опозиция дойде от Боливия, която настоява промишлено развитите държави да намалят въглеродните емисии до 2017 г. наполовина в сравнение с нивата от 1990 г.
По всяка вероятност възраженията на Боливия ще бъдат посочени "под черта" в текста на заключителния документ, за да се осигури необходимия за приемането му консенсус.
Освен това се създава т.нар. Зелен фонд за климата, чрез който пари от богатите държави ще отиват при бедните, за да им се помогне да се справят с последиците от климатичните промени.
Фондът ще се ползва от услугите на Световната банка като попечител – нещо, за което настояваха САЩ, ЕС и Япония.
Освен това се предвижда бедните страни да бъдат проверявани и санкционирани, но само ако те се финансират от западните държави – тук е постигнат компромисът между САЩ и Китай, който изразяваше съмнение в процедурите по проверка.
Като важна отстъпка пред Съединените щати в проекта се предлага международната общност да следи по-внимателно как се изпълняват обещанията, направени от развиващите се страни.
Конкретните мерки за съхраняване на климата обаче, например за защита на горите, далеч не са толкова радикални колкото се очакваше.
Документът, подобно на срещата в Копенхаген, остава отворен и по един друг важен въпрос – дали формулираните мерки ще станат юридически задължителни за страните.
Русия и Япония успяха да се наложат с формулировка, която ще им даде възможност да заобиколят ожесточаване на изискванията от протокола от Киото. Проектът за заключителен документ бе одобрен едва след като бе взето решение споровете около бъдещето на т. нар. Протокол от Киото да бъдат оставени за догодина.
Проектът трябва да бъде одобрен единодушно от представителите на 190-те страни, събрали се в мексиканския курорт. Това се очаква да стане утре.