От известно време насам възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) се считат за решение на проблемите на човечеството в търсене на нова енергия, опазване на околната среда и спасение от глобалното затопляне.
Една от африканските държави, които имат невероятен потенциал за ВЕИ и по-точно за геотермална енергия, е Кения, пише climate answers. Страната използва енергия от геотермални източници от 60-те години на XX век. До 2008 година страната е увеличила мощностите си в този сектор със 17%. Изглежда доста, но в абсолютна стойност всъщност не е така – Кения има едва 200 мегавата мощности, базирани на геотермалната енергия.
Потенциалът на държавата обаче е неизмеримо по-голям – Кения потенциално може да разчита на 10 гигавата от този тип геотермална енергия.
В момента в страната се залага на нов мащабен проект – производство на енергия от геотермален източник от съоръжение близо до Накуру. До 2014 година съоръжението трябва да достигне мощност от 400 мегавата и 800 мегавата до 2016 година.
През 2008 година само 40% от електричеството в Кения идва от големи язовири. Основната причина е, че строежът на такива язовири е твърде скъп.
Реално най-много от енергията, която се потребява в страната за битови нужди, идва от дървесина, която се ползва за отопление и готвене. Именно затова изсичането на гори се превръща в сериозен проблем за страната.