Приятели, според нас ще трябва да сме изключително внимателни тези дни предвид колко бавно и трудно вървят дискусиите между протестиращите и управляващите.
С този апел се обръщат към всички природозащитници Любомир Костадинов и Тома Белев на страницата в Facebook "За Витоша".
Още вчера беше обявено, че преговорите с представители на правителството не вървят, а днес центърът на София ще стане арена на два протеста – против и за промените в Закона за горите. Шествието на природозащитниците започва от 18.30 часа, като през целия ден в Facebook се появяваха съобщения да не се ходи на митинга, организиран от "Природа за хората и регионите", и да не се правят провокации.
"Отидохме със задача да издействаме легитимен, прозрачен и открит процес за обсъждане на измененията в закона за горите", разказва Тома Белев, бивш директор на природен парк "Витоша", за вчерашната среща.
Изводът от нея, който излага Белев, е предложението да се спрат разговорите по същество, докато не се стартира легитимен, прозрачен и открит процес за обсъждане на измененията в Закона за горите... "Иначе е много уморително и безрезултатно пилеене на време и енергия." Като аргумент за позицията си той излага факти:
- Изпълнителната власт няма процедура в момента, по която да осигури обществено участие в този процес, тъй като законът е в парламента.
- Няма яснота кой вариант на закона всъщност ще гледа парламента след потвърждаване на ветото – този, който е получил вето от президента, или проекта на министерски съвет. Двата се отличават съществено.
- Част от предложенията, които са обект на нашите критики, са внасяни от депутати след проекта на министерски съвет и изпълнителната власт не е наясно с логиката и проблемите им.
- Отново се разгледа проблемният текст с крайречните гори и пак не се намери решение.
- Изпълнителната власт и Природата за хората продължават да настояват строителството на ски лифтове и писти да се извършва само с право на строеж и без промяна на предназначението (без изключване от горския фонд) – това е ключовият проблемен текст.
- От МЗХ предложиха да се преразгледа текста в закона (който до момента не е обсъждан и не фигурира в досегашните изменения), според който в горите публична държавна собственост може да строят само държавата и общините, т.е. да могат да строят и частни лица и компании. Горите публична държавна собственост са горите в защитени територии, санитарно-охранителните зони, военните обекти, дендрариуми, географски култури и семенни бази.
Отново само коалицията (природозащитната коалиция – бел.ред.) имаше и показа писмени предложения по закона, от изпълнителната власт и инвеститорите нямаха писмени предложения и не показаха документи, подчертава Тома Белев и посочва, че в петък законът отново ще влезе в пленарна зала.
Другият участник в срещата Любомир Костадинов пише, че по параграфа за застрояването не може да се очаква никаква промяна на мнението на организациите и на гражданите, които протестираха миналата седмица.
"Искам да кажа ясно и категорично, че хората, които присъствахме от страна на гражданските структури днес на срещата в Министерството на земеделието и храните ясно и категорично отстояваме позицията, че не може да има широки урбанизирани територии, които да се водят гора на хартия!!! Хората именно за това излязоха на протест, така че по този параграф промяна на нашето мнение е невъзможна", пише Костадинов.
Според него, управляващите доближават позицията си до тази на Филип Цанов.
"За съжаление у нас има трайна липса на работещи институции, съдебната система е обект на безброй критики, а законът се възприема "като врата в полето". Така че всяка възможност за заобикаляне на правни норми е опасна, при положение че има такъв дефицит на законност", казва още Костадинов.
В срещата вчера в Министерство на земеделието и храните са взели участие: Александър Дунчев, Любомир Костадинов, Ваня Рътарова и Тома Белев, Филип Цанов от "Природата за хората", министър Мирослав Найденов; Бисер Дачев, Каменов от Изпълнителна агенция по горите и Георги Костов, председател на селскостопанска академия, експерти от МЗХ и ИАГ.