Месо, "отгледано" в лаборатория...

При производството на месо в лабораторни условия се отделят с 96% по-малко парникови газове

по статията работи: iNews.bg | 21.06.2011 | 11:53

Месото, "отгледано" в лаборатория, генерира с 96% по-малко парникови газове, заявиха учени от  Оксфордския университет.

Освен това лабораторните пържоли изискват между 7 и 45% по-малко енергия за производство, отколкото конвенционално отгледаното свинско, телешко или говеждо месо.

Единствено повече енергия се изисква при създаването на пилешко месо в лабораторни условия, отколкото при нормалното отглеждане на пилета.

Разбира се, драстично намалява използването на земя (с 99%), а с 96% е по-малко и използваната вода, допълват учените.

Какво обаче означава, че месото е отгледано в лаборатория? Според разпространените данни на учените в процеса се използват цианобактерии, като подхранваща среда и източник на енергия за отглеждане на мускулни клетки.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


3 Живка Илиева 21.06.2011 | 12:31
Месото и сега има много питателни растителни алтернативи /соеви продукти, сейтан, темпе/ и не разбирам защо трябва да се хвърлят 1 млрд долара за подобни съмнителни проучвания на продукт, който не се знае дали ще става за ядене и дали няма някакви странични ефекти върху човешкия организъм...
2 Мариана . 21.06.2011 | 12:29
А не е ли по-лесно просто да ограничим или спрем консумацията на месо, за да помогнем на планетата?! По-малко промишлени животновъдни ферми, означават със сигурност две неща – по-малко вредни емисии в атмосферата и повече растителна храна за хората. Вегетарианската диета е доказано по-здравословно, а и с подобно качество на месото и отношение към животните – всички негови позитиви някак си са пренебрежими.
1 Ива Хинова 21.06.2011 | 12:28
Любопитен факт е, че все още никой не се е престрашил да консумира въпросното месо, което никак не е обнадеждаващо. Да не говорим, че хранителните качества и външния вид на „репликата“ към момента не са успели да достигнат висотата на оригинала.

ТВ програма

Кино

Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.