Всички сме чели или чували полезни съвети и хитринки за начините, по които можем да намалим сметките си за гориво и електричество. Според научния консултант Майкъл Бласник от Бостън някои от често срещаните препоръки обаче въобще не спестяват толкова енергия, колкото ни се иска, пише PhysOrg.com.
Според Бласник по темата са правени изключително малко сериозни проучвания, а част от съветите просто не се опират на реалните данни.
За да провери кое е истина и кое измислица, ученият направил анализ, включващ проучване на сметките на собственици на домове, които участвали в програми за енергийна ефективност в САЩ. Бласник сравнил техните спестявания с официалните прогнозни данни, дадени от правителствените агенции, компаниите и медиите.
В резултат някои от тези съвети били изобличени като не толкова ефективни, колкото хората очаквали. Ето някои от тях:
- Новата дограма пести енергия. Изчисления на Бласник показали, че смяната на 15 стари прозореца с нови в помещение на административна сграда в САЩ би се изплатила за около 62 години. В случая авторът не взима предвид всички останали ползи, които новата дограма носи по отношение на комфорта в жилището – повишена температура в стаите, намаляване на влагата и мухъла и др.
- Херметизиращи се врати и прозорци. В случая изследването се отнася за къщи, а не за апартаменти, в които повечето българи живеят. Според Бласник едва 20% от въздуха преминава през вратите и прозорците, останалата част идва от мазето и излиза през тавана. Така че макар и комфортни, този вид врати и прозорци не спомагат особено за намяляване на сметките за отопление.
- Бързото затваряне на вратата на хладилника е поредният мит за пестене на енергия. Истината е, че студеният въздух наистина излиза от камерата, но важният фактор в топлинният баланс в хладилника всъщност се крие в енергията на съхраняваните в него продукти. Бласник съветва, вместо да бързаме да затръшваме вратата, по-добре да не слагаме топла храна в хладилника, тъй като тя наистина би допринесла за повишаването на температурата в камерата и до по-висок разход на енергия.
Тук можем да добавим и мита за мръсните намотки на компресора на хладилника, които уж сериозно натоварвали работата му. Истината според Бласник е, че по този начин сметките за електричество биха спаднали с до 10%.
- Зарядните на мобилните телефони. Твърдението, че зарядните на телефони са сериозен консуматор на електричество може да е било истина преди десетина години. Днес обаче голяма част от производителите са намалили значително разхищението на енергия през зарядните. Ако стои включено цяла година, едно съвременно зарядно за смартфон би консумирало енергия за няколко цента, което не би нарушило енергийния бюджет на средното домакинство.