Намаляване на замърсяването на въздуха с фини прахови частици (ФПЧ) в София се наблюдава от 2011 г. насам, категоричен е министъра на околната среда и водите Нено Димов, по време на конференция за обмяна на опит и добри практики със замърсяването на въздуха в градска среда, съобщи Дарик.
По данни на министъра, ако през 2011 г. всички станции са превишавали стойностите на ФПЧ, през миналата година е имало само две нищожни превишавания.
В момента МОСВ работи по две направления – разработване на критерии за горива за битово отопление и за затягане на контрола върху ползването на катализатори в автомобилите.
Министъра заяви, че през следващия месец ще се провеждат множество дискусии по двете теми. Разработва се и идеята за преминаване към алтернативни видове транспорт. Той заяви, че до края на годината започва набирането на проектни предложения от общините за повишаване на качеството на въздуха, като ще бъдат отпуснати 111 млн. лв.
Йорданка Фандъкова коментира, че част от мерките, които се приемат, са непопулярни, защото засягат хората и навиците им. Като пример посочи ограничаването на автомобилния трафик, увеличаването на велоалеите и въвеждането на зони за паркиране. За подобен тип мерки, според нея, е необходима широка гражданска подкрепа.
Кметът на София посочи, че общината започва работа по изготвяне на програма за повишаване на качеството на въздуха за периода след 2020 г. Три са основните посоки, по които се работи в момента – повишаване на привлекателността на градския транспор и намаляване на замърсяването от него, чрез нови превозни средства; намаляване на вредните емисии от битовото отопление; увеличаване на зелените площи в столицта.