Звучи малко като алхимичното превръщане на оловото в злато, но откритият от американски химици катализатор, базиран на елемента паладий, вероятно ще бъде способен на транформира парниковите газове като метана и въглеродния диоксид в течни горива. При това без да произвежда допълнителни въглеродни отпадъци по време на процеса.
Д-р Ливиу Мирица – асистент професор по химия във Вашингтонския университет в Сейнт Луис и неговите колеги са разработили метод при който метанът и въглеродния диоксид могат да бъдат преобразувани в метанол, а в бъдеше вероятно и в сложните октанови молекули в горивата.
До този момент процеса на реверсивно горене е бил неефективен тъй като за преработката на въглеродния диоксид в гориво била използвана енергия, за чието отделяне отивали по-големи количества парникови газове от преработените.
Но ако новият катализатор на д-р Мирица се окаже ефективен, един ден парниковите газове биха могли да се преработват с помощта на енергийни източници като слънчевата светлина.
Така вместо да бъде "еднопосочна улица", въглеводородната химия ще се превърне в неутрален процес, който да консумира екологично чиста енергия и не замърсява природата.
В списанието на Американското химично общество д-р Мирица описва новия метален комплекс, който може да да превръща метиловите групи в етан при наличието на кислород.
Процесът е втората стъпка по превръщането на най-простите въглеводородни молекули – тези на метана в молекули с по-големи вериги, които могат да се складират лесно и безопасно и да се с използват за гориво.
Учените тестват и възможността на катализатора да превръща стабилните молекули въглероден диоксид в метанол по ефективен начин, който минимизира количеството вложена енергия без да е необходимо прилагането на високи температури и налягане.