Откриха радиоактивна минерална вода

Експертите предупреждават за извора в Стрелча

по статията работи: iNews.bg | 25.02.2017 | 12:26
Откриха радиоактивна минерална вода
pixabay.com

Експерти предупредиха, че минералната вода от "Топлата чешма" в Стрелча е опасна за пиене. Оказа се, че е радиоактивна и много вредна за здравето, установиха от Националния център по радиобиология и радиационна защита.

Проверката показала, че радиоактивните показатели са многократно завишени. Стойностите на естествения уран и на общата бета-активност са 4 пъти над допустимите стойности. При общата алфа-активност завишението е 36 пъти.

"Ние сме взели мерки. Разпространили сме информация, че тя не е годна за пиене и това изследване на тези води е предприето лично от мен. Дали сме проби от абсолютно всички чешми с минерална вода, които са на територията на Стрелча. Тази се оказа негодна и сме взели мерки на секундата", обясни кметът на Стрелча Стойно Чачов пред БНР.

Оказва се обаче, че въпреки запечатването на чешмата, местни жители отварят крана и умишлено пускат водата.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.