Скалистите, голи и сухи райони на Земята често са местата, на които се отчитат най-високите температурни рекорди. Повечето градове, в които живеем, по своята структура наподобяват тези пустинни места. Ако искаме поне частично да се спасим от летните жеги, които връхлитат мегаполисите ни през лятото, освен климатици можем да приложим и нестандартен метод - разноцветни бои, с които по подходящ начин да боядисаме сградите. Това съветват щатски експерти, цитирани Softpedia.
Погледнати отгоре, градове са смесица от цветове, най-често разновидности на сиво и черно. Тези нюанси взаимодействат със слънчевата светлина по начин, който е вреден за здравето и тонуса ни, предупреждават специалистите.
Поради факта, че черният цвят поглъща повече слънчева енергия, асфалтът и черните улици, както и тъмните покриви на сградите през деня се нагорещяват повече от останалите елементи от градския пейзаж. Те освобождават тази енергия през нощта, която като се комбинира със замърсяването в градовете, води до унищожителни резултати.
Големите количества на въглероден двуокис, отделени от човешката дейност в градовете, създават локален парников ефект и задържат излъчената от сградите топлина близо до земята. Поради това градовете стават изключително горещи, което допринася за повишаването на раковите заболявания и дихателните нарушения.
Експертите от щатската Агенция за защита на околната среда уточняват, че силно урбанизираните райони са предразположени към температури с до шест градуса по Целзий по-високи от тези на заобикалящите ги райони. Този феномен е наречен "ефект на топлинния остров".
Стюарт Графин, професор в Колумбийския университетски център за климатични изследвания обяснява, че покривите на сградите обикновено са в тъмните гами на сивото, защото асфалтът и катранът са водоустойчиви и лесно приложими. Той добавя, че инсталирането на ярки бели покриви, както и такива със зелени оттенъци ще подпомогне за намаляването на високата температура в градовете.