"В лицето на зелените винаги сме имали партньори, тезите им съвпадат с нашите". Това каза премиерът Бойко Борисов по време на правителственото заседание, на което бяха поканени представители от инициативния комитет на "Зелените".
"Имаме една и съща политика и за зелената енергия, архитектура, културния туризъм и околната среда", посочи премиерът. От своя страна председателят на ПП "Зелените" Борислав Сандов заяви, че позицията на еколозите съвпада с тази на правителството за отказа му от АЕЦ "Белене" и допълни, че те са категорично "против" този проект.
"Агитираме българските граждани да гласуват с "не" на референдума, да спрат безумието "Белене" и този риск за природата ни", призова Сандов.
По думите му вече е ясно на всички, че този проект не е конкурентоспособен и се намира в много рискова сеизмична зона, заради което е прекратен след излизането на Бялата книга на БАН. "За нещастие, БАН вече има друга позиция. Академията извършва скрити репресии спрямо онези учени, които се опитват да се противопоставят на проекта "Белене"", коментира екологът.
Проектът "Белене" е вреден, заяви Албена Симеонова, член на инициативния комитет на "Зелените" и биоземеделец от Никопол. Тя изрази желанието си пред кабинета българските продукти да се продават в цял свят, а да не се случва като колегите й от Козлодуй, които не смеят да кажат, че са от там и пишат други имена на градове.
"Нека заедно да спечелим този референдум", апелира Симеонова.
Тя подчерта, че е тръгнала в 2.30 часа сутринта на път от Никопол за София и е пристигнала в столицата в 09.30 часа. Премиерът веднага се намеси като каза - "Трябва да се правят пътища. Асфалт не се яде, ама, без асфалт няма ядене".
"Аз искам да завещая на децата си чисто бъдеще, а не ядрени боклуци, които трябва да складираме следващите 100 000 години", заяви председателят на Фотоволтаичната асоциация Никола Газдов. "Няма никой, който да поеме отговорност за следващите 100 000 години", продължи той и веднага бе репликиран от министър-председателя, които се провикна "Включително и аз". Газдов се съгласи с него и допълни "Включително и премиера".
Председателят на "Зелените" Борислав Сандов подчерта, че еколозите и правителството се различават по някои теми, но на тази за "Белене" са единни. 195 милиона евро трябва да изплаща през май тази година страната ни по кредита за "Белене" към "Париба", обяви Борисов и допълни, че енергийният министър Делян Добрев трябва до май да намери 400 милиона лева.
Според премиера трябва да си оправим електропреносната мрежа и енергийната ефективност и да се наблегне много повече на поставянето на соларни панели и перки по покривите. За да се постави обаче един панел или перка, е все едно да се построи нова къща заради разрешителните затова, подчерта Борисов.
Регионалният министър Лиляна Павлова не се съгласи с премиера и заяви, че не вижда нищо лошо да се изисква разрешение за строеж при поставянето на панели на покрива.
Енергийният министър Делян Добрев се обяви в полза на облекчаването на режима на поставянето на соларни инсталации на покривите. Той съобщи, че вече такова облекчение е въведено в Закона за ВЕИ - само предстоят да се направят подзаконовите нормативни актове.
Премиерът разпореди до един месец те да са готови и изпрати еколозите да ги съгласуват с министрите Добрев и Павлова днес в 16.30 часа.
Накрая Борисов подчерта, че правителството и еколозите са противници относно изграждането на втори лифт и ски писта в Банско, защото според кабинета такива трябва да се изградят.