4 500 хектара крайдунавски гори са спасени от изсичане. Това става ясно от откритото писмо на международната природозащитна организация WWF.
По думи на WWF реалната заплаха за крайречните гори започва с две действия на държавната администрация от есента на 2012 г.
Първо, Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) изненадващо променя Наредба 7 от 22.12.2003 г. за правила и нормативи за устройството на отделните видове територии и устройствени зони.
С промяната практически се дава възможност всички дървета и храсти между реката и дигите да бъдат законно изсечени, въпреки че част от тези гори попадат в защитените зони на европейската екологична мрежа "Натура 2000".
И второ в същия ден Министерството на земеделието и горите прехвърля със заповед управлението и дърводобива от крайречните гори от съответните горски стопанства на държавното дружество "Напоителни системи" ЕАД.
Според природозащитната организация, формалният повод за част от наложените промени е необходимостта от прочистване на речните корита, но реалната причина се корени в усвояване на средства от продажбата на дървесина от държавното дружество "Напоителни системи" ЕАД.
През изминалата близо половин година WWF инициира серия от дискусии и работни обсъждания с представители на държавната администрация.
След много напрегнати дебати държавните институции бяха убедени да се откажат от намерението си да изсекат безконтролно крайдунавските гори.
Така в началото на месец март т.г., Наредба 7 беше върната в първоначалния й вариант, а именно чл. 68 бе възстановен в предишната му редакция, определяща сервитутна ивица при дунавските диги от 10 метра, се казва още в писмото.