Отдавна е известно, че слънчевата светлина може да е неограничен източник на енергия. Един от основните проблеми пред разработването на този източник е как ефективно да се улавя светлината на слънцето. За преодоляването му учени от Университета в Роуд Айлънд предлагат четири нови метода, в основата на които стои... асфалтът по магистралите, пише Getsolar.com.
Метод номер едно – инсталация на най-модерните и гъвкави фотоволтаични клетки, които технологията познава до момента, край големи автостради - върху бариерите по пътищата и павилионите за събиране на пътните такси. Те ще улавят топлината от нагряването на асфалта и ще доставят енергия за улично осветление.
Метод номер две – поставяне на водопроводи на малка дълбочина под магистралите. Така ще може да се улавя топлината от асфалта и тя да загрява водата в тръбите. След това тази топлина ще задейства парни турбини, които да топят например замръзнали пътища, а дори да се ползва за отопление в близки до пътя сгради.
Метод номер три – да се използва термо-електрически ефект за генериране на малки, но използваеми количества електроенергия. Когато два вида полупроводници са свързани, формирайки верига от горещ и студен материал, малко количество електроенергия се индуцира благодарение на температурната разлика.
Най-смелият метод е последният – да се смени пътната настилка по големите пътни артерии. Вместо асфалт, може да се използват зареждащи се със слънчева енергия фотоволтаични клетки.