Проект на неправителствени организации в Бангладеш помага на местното население да намали разходите си за осветление. Инициативата предвижда изработването на нискобюджетни фенери, които използват слънчева енергия.
Фенерите се изработват от стари части на добре познатите газови лампи. Пламъкът обаче е заместен от флуоресцентна крушка.
Новите фенери намаляват използването на газ и съответно емисиите въглероден диоксид. В периода 2009-2010 година благодарение на проекта са спестени 7,9 хил. тона СО2, както и около 288 хил. тона газ.
52% от населението в Бангладеш живее в бедни селски райони, където електричеството е непознат лукс. Цялото население на страната надхвърля 74 млн. души.
Освен това голяма част от хората живеят с по-малко от долар на ден. Новите соларни фенери пестят от средствата им – разходите за тях са малко над 12 долара на година. Хората трябва да платят еднократно 4,35 долара за трансформацията на конвенционалните газови лампи и после по 0,07 долара за презареждане на фенера си.
Фенерите се презареждат в съоръжения за събиране на слънчева енергия, наречени SuryaShroy.
Проектът, който носи името SuryaHurricanes, получи златната награда на инициативата SEED, създадена от Агенцията по околна среда към ООН и Агенцията за регионално развитие, която също е част от ООН.