София вече е част от мрежата Green Cities и с нейна помощ ще бъде изготвен проект за подмяна и поддръжка на осветлението на града. Това обяви софийският кмет Йорданка Фандъкова по време на форума "Зелена икономика", който се провежда в столичния хотел "Шератон".
Анализите показват, че Столична община хвърля много средства за осветлението на улиците, но този ресурс не се използва ефективно.
"Преди месеци в Париж стартира проект за енергийноефективно осветление и благодарение на Green Cities ще можем да се възползваме от този опит", обясни Фандъкова.
През последните години стремежът на столичните власти е градът да се развива устойчиво и членството в мрежата е само част от усилията. Основно те са насочени към подобряването на енергийната ефективност на сградите и транспорта.
През последните години София е построила 40 нови сгради на детски градини. Половината от тях заменят "пожароопасни постройки, на практика бараки", разказа кметът. Сега те вече отговарят на всички изисквания за енергийна ефективност.
Освен това по ОП "Регионално развитие" ще стартира и проект за пълно саниране и изпълнение на изискванията за енергийна ефективност за сградите на девет училища.
"За последните четири години общината е дала 90 млн. лева за обновяване на училищната база. През 2011 година 5 млн. лева от приватизационния фонд на общината пък ще отидат за текущи ремонти в училища и детски градини", допълни Фандъкова.
Заради липсата на достатъчно средства обаче в много случаи се прибягва само до частично обновяване на общинските сгради. Става дума за смяна на дограмата и ремонти по сградата, които намаляват разходите за електричество и топлоенергия.
В областта на транспорта в момента върви проект за модернизиране на градския транспорт – София ще разчита все повече на електрическия транспорт, обясни столичният кмет. Усилията са насочени към метрото, трамваи и тролеи.
Като всяка европейска столица и София ще стане гостоприемна зона за велосипедисти. През 2010 година общината е стартирала проект за изграждането на 100 километра велоалеи.
Освен тези проекти Столичната община вече произвежда ток от биомаса. Проектът стартира през 2010 година и е насочен към намаляване на емисиите от сметището в Суходол. Освен по-чист въздух, тази инициатива позволява на общината да произвежда електричество.
Столичната община вече е собственик и на "Топлофикация"- София. Там има много големи възможности за развитие на зелени практики. В момента се анализират методите за повишаване на енергийната ефективност, използване на гориво от биомаса и други.
До края на годината пък трябва да приключи проект за обновяване на 1 900 абонатни станции, което е един от методите за увеличаване на енергийната ефективност.