С решение от 6 юли 2012 г., Върховният Административен Съд (ВАС) отхвърли претенциите на "Суис Пропъртис" за изграждането на ваканционно селище на Иракли, стана ясно от прессъобщение на гражданско движение "Да спасим Иракли".
ВАС отсъди, че плановете на компанията "Суис Пропъртис" в землището на село Емона са незаконни, а решението не подлежи на обжалване.
От движението "Да спасим Иракли" определят множеството акции, кампании, концерти, подписки и изложби през последните шест години за успешни.
Кампанията беше сред първите, които успяха да мобилизират гражданския потенциал на младите хора в името на обща кауза и успяха да бъдат фактор в обедняването на над 30 неправителствени организации и граждански групи в Коалицията "За да остане природа в България". Зад гражданска група "Да Спасим Иракли" стои ентусиазмът на десетки хора, координирали и подпомагали кампанията, въвлекли в темата и хиляди други, коментират още от сдружението.
"Консолидирането на младите хора около опазването на дивия плаж беше един от първите актове на несъгласие с олигархична система, "произвеждаща" незаконност и градяща се на апатията", се казва още в прессъобщението.
За съжаление, друг строеж – стигнал до крайна фаза от пролетта досега - започна вляво от пътя към плажа, отново в местността Кладери. В момента експерти сравняват с доклада за оценката за съвместимост с построеното, след което гражданска група "Да спасим Иракли" ще предприеме необходимите действия, ако бъдат открити нарушения.
iNews припомня, че кампанията срещу плановете за строителство в местността Иракли започна през май 2006 година, когато млади хора с телата си спираха багерите. Следват стотици писма до Министерството на околната среда и водите с искане да бъде спрян официално строежа в Иракли на основата на НАТУРА 2000.
След това започват нестандратни протестни акции в София, Стара Загора и Варна, а случаят стана гореща медийна тема.