На 7 септември се очаква най-накрая Европейската комисия да откликне на молбите на България за допълнителни мерки в подкрепа на българските млекопроизводители заради щетите, понесени от тях с отпадане на млечните квоти на ЕС и руското търговско ембарго на храни. Досегашните мерки за покриване на щетите на животновъдите не са имали ефект. Това заяви министърът на земеделието и храните Десислава Танева по време на фициалното откриване на Крайдунавския парк в Тутракан.
"Загубите в млечния сектор се оценяват на 51 млн. евро. От тези средства, единственото, което направихме беше от държавния бюджет да отпуснем ресурс от 21 млн. лева, с които подкрепихме животновъдството”, отчете тя. "От месец август имаме регистрираната най-ниската цена на изкупуване на млякото за последните пет години. А спрямо август миналата година цената е по-ниска с 23%. Към момента нашата цена е малко под средната за изкупуване в ЕС."
Танева припомни, че нашата страна първа в ЕС е повдигна въпроса за кризата в млечния сектор пред съвета на министрите на земеделието през декември миналата година. Досегашните мерки обаче не отговарят на структурата и спецификата на българското млечно производство и няма никакъв ефект от тьх, категорична бе Танева.
"От тогава до сега ние не получихме подкрепа или одобрение на нито един от инструментите, които предлагахме. А в хода на тези почти 9 месеца, имахме активна комуникация с комисаря и с комисията и в хода й срещнахме подкрепа от много страни-членки”, заяви Танева, цитирана от Фокус.
Последното писмо, изпратено от българските власти до Комисията, което отново предлага различни компенсаторни инструменти за млечния сектор, е събрало подкрепата на общо 20 страни, посочи тя.
"На 7 септември сме с голямото очакване най-после Комисията да вземе решение за допълнителни мерки за подкрепа, тъй като досегашните компенсаторни инструменти не повлияха на сектора в България и не успокоиха млечния сектор в Европа, което да даде отражение и върху нас”, смята Танева.
Министърът обясни, че инструментите за подкрепа са били за продукти, които у нас на практика не се произвеждат, като например сухото мляко и кравето масло, които у нас са в ограничени количества.
"Искането за допълнителни мерки е за всички страни. Това, което ние искаме и беше одобрено през декември, е за временна извънредна пряка подкрепа на доходите на фермерите. Това за нас е много важно, за да могат фермерите да преодолеят кризата”, подчерта министърът.
На въпроса дали има някакви индикации, че ЕК ще откликне на предложението на страната, тя отговори, че няма никаква представа какво ще се случи. Въпреки това се надява нашите млекопроизводители да получат адекватна помощ от ЕС.
"Всички живеем с очакването, че на 7 септември ще се вземе най-накрая решение за допълнителен набор от мерки, които ще отговарят на спецификата и структурата на българското млечно животновъдство, така че да получи реална помощ. Това, което ние можехме да направим в национален план като държава, го направихме. Предоставихме държавна помощ "de minimis” по 100 лв. на млечна крава за извънредна подкрепа заради кризата и направихме поредните промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи относно начина на разпределение на фонд "Постоянно затревени площи”, заключи министър Танева.
Тя обясни, че стандартът на доходите в България не позволява да разполагаме с финансови ресурси и средства като тези на богатите страни-членки. "Ние сме пълноправна страна-членка на ЕС и настояваме за справедлива и адекватна подкрепа като такъв член. Всяка една мярка, която се прилага от Комисията, зад нея стои европейски бюджет, а той се формира от всички страни-членки”, отсече тя.
"Инструментите, които се прилагаха, не могат да ни повлияят, защото в България няма заводи за производство на сухо мляко. Настояваме да има допълнителни мерки, които могат да се приложат и да са ефективни за нашия млечен сектор според спецификата му", каза тя и уточни, че към момента няма индикация какво ще се реши на 7-ми.
Междувременно за 7 септември в Брюксел е насрочен общоевропейски протест на фермерите, в който ще участват и български млекопроизводители, организирани от българските асоциации по животновъдство, обяви още министърът. Очаква се основно от големите страни-членки да са на протеста.
"Предвид политическата обстановка, санкциите, намалените заявки от Китай, тази ситуация беше прогнозирана. Мисля, че можеше да се вземат допълнителни мерки по-рано. Дано да се вземат на 7 септември като краен резултат. Това искаме всички”, коментира тя.