С 30 лв. ще се увеличи минималният осигурителен праг за земеделските стопани и от 2016 г. вече ще е 330 лв. Това решиха депутатите от бюджетната комисия в парламента, като обсъдиха на второ четене проектобюджета на правителството за следващата година.
Извънредното заседание в понеделник се наложи, тъй като по програма Народното събрание трябва да гледа във вторник в зала законопроектите за бюджета на ДОО, бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и на Закона за бюджета за 2016 г.
Запазва се обезщетението за безработица в размер на 7,2 лв., на месечното обезщетение за отглеждане на дете от 1 до 2 години - 340 лв., на минималните осигурителни прагове за самоосигуряващите се лица, както и размерът на максималния осигурителен доход. През 2016 г. няма да се правят и вноски за фонда "Гарантирани вземания на работниците и служителите”.
Комисията подкрепи предложението на социалното министество за индексиране на пенсиите с 2,5% от 1 юли 2016 г. Депутатите отхвърлиха предложението на Хасан Адемов от ДПС увеличението да е с 10 лв. - до малко над 171 лв.
Председателят на комисията Менда Стоянова препоръча на Адемов, който е бивш социален министър в кабинета на Пламен Орешарски, "да остави социалната политика на социалните програми". "А пенсиите трябва да бъдат наистина обвързани с принос", отсече тя, цитирана от БНР. И обясни, че това би представлявало социална политика през бюджета на държавното обществено осигуряване. То ще демотивира хората да внасят осигуровки на реалните си доходи, а не на базата на някакъв минимален осигурителен доход, подчерта Стоянова.
Депутатите задължиха министъра на здравеопазването и министъра на труда в срок до края на април 2016 г. да представят за обществено обсъждане промените в закона, свързани с инвалидните пенсии. Министерският съвет трябва да ги внесе за разглеждане до средата на следващата година.
ДПС и Реформаторският блок поискаха увеличение на минималното обезщетение за безработица. Според реформатора Димитър Танев тези обезщетения би трябвало да покрият нарастването на минималната работна заплата в размер на 10%, "за да се компенсира онова, което за 4-5 години не се е случило". Народните представители обаче не приеха предложението и обезщетението за безработица остана малко над 7 лв. на ден.
Комисията прие почти същите текстове в проектозакона за бюджета на ДОО, с изключение на разходите за персонал, които бяха увеличени с почти 2,1 млн. лева. Увеличението беше отразено и в член 1 на законопроекта, който регламентира приходите.
На днешното извънредно заседание на бюджетната комисия не присъстваха представителите на БСП и "Атака". Те излязоха демонстративно в началото на заседанието в знак на протест, че са получили късно законовите промени.
"Те ми дават преди две минути проекта за бюджета на Сържавното обществено осигуряване. Няма го големият бюджет, няма го и на Здравната каса, няма ги становищата. Аз съм член на комисията, нямам никакви материали две минути преди започването на заседанието. В момента това, което става тук, е атентат срещу демокрацията на България", заяви пред журналистите Румен Гечев от левицата.
Според атакиста Николай Александров пък управляващите не се интересуват от мнението на опозицията и следват график, който не биха искали да нарушат. "Говорите за демокрация, търсите демокрация, те ви демокрацията! То в Северна Корея е така – Ким Чен-ун влиза и всички започват да пляскат. Той става, чете нещо - всички пляскат. Е, същото е положението тук. Менда казва: "Няма" и продължават, всички от ГЕРБ гласуват "за". Емил Димитров-Ревизоро седеше и четеше и не знаеше какво гласува. Колегата му от Патриотичния фронт, който седеше до него, го буташе, за да може да си вдигне ръката "за", за да може да продължи заседанието днес. Нали разбирате за какъв парламент говорим", коментира Александров.