Марк Зукърбърг използва страницата на публичния си профил, за да изрази фрустрацията си от начина, по който щатските власти застрашават интернет сигурността на потребителите през последните месеци.
Темата е една от деликатните за Facebook. Гигантът е подложен на непрестанни нападки по отношение на политиката си спрямо достъпа до потребителска лична информация от страна на трети лица.
Проблемът се задълбочи още повече миналото лято, когато благодарение на бившият сътрудник на NSA Едуард Сноудън в публичното пространство изтече информация, че социалната мрежа, наред с други големи ИТ компании, е споделяла потребителски данни със службите за сигурност.
Още тогава Зукърбърг заедно с други шефове на интернет компании категорично отрече обвиненията, като заяви, че подобни твърдения разрушават репутацията на сайта сред потребителите.
В последния си постинг 29-годишният милиардер отново припомни позицията си и специално подчерта усилията, които компанията прави, за да подсигури сигурността на потребителските данни. В изявлението си Зукърбърг стига до там, че да нарече правителството на САЩ заплаха за сигурността, с която инженерите на Facebook трябва да се справят:
"... Ето защо бях толкова объркан и фрустриран от повтарящите се доклади за поведението на щатското правителство. Когато нашите инженери работят неуморно да подобрят сигурността, ние си представяме, че ви защитаваме срещу престъпниците, а не срещу нашето собствено правителство."
"... Американските власти трябва да бъдат защитник на интернет, а не заплаха. Те трябва да бъдат много по-прозрачни за това, което правят или хората ще вярват, че се случва най-лошото".
В постинга си технологичният гуру добавя, че дори се е обадил на президента Барак Обама, за да изрази своята фрустрация. Въпреки това той не си прави илюзии и ясно съзнава, че
"че ще мине още много време за провеждането пълна реформа" в сферата на службите за сигурност на САЩ.