Чувствали ли сте се наудобно при мисълта, че трябва да се срещнете с голяма група хора, особено на специално събитие или на бизнес среща? Ако да, знайте, че не сте единствени. Ето няколко съвета от сайта Buzzle.com как да овладеете изкуството на свободното общуване и да се превърнете в добър говорител.
Започване на разговора
Едно от най-важните неща за поддържането на добър разговор е умението да започнете правилно. Ако отсреща ви отговорят само с "да" или "не", то знайте, че сте убили разговора още преди да е започнал официално. За да избегнете това, се уверете, че задавате отворени въпроси, на които не могат да ви отговорят само с една или две думи. Когато сте на гости на някого и искате да направите комплимент за страхотната храна не казвайте просто "Храната е чудесна!", а попитайте как точно е приготвена. Така не само ще успеете да похвалите готвача, но и въпросът ви ще предизвика подобен отговор от човека отсреща. Това може да се окаже добър начин за започване на разговора.
Езикът на тялото
Езикът на тялото ви е едно от първите неща, по които хората съдят за вас. Съчетайте увереното говорене с позитивни истории и страхотна усмивка, за да задържите вниманието на другите. Винаги стойте лице в лице с човека, с когото разговаряте и избягвайте да кръстосвате ръцете или краката си. Изправената ви стойка ще подскаже на събеседника ви, че наистина се интересувате от това, което той има да ви каже. Не забравяйте да гледате другия в очите и да кимате, но не прекалено много. Ако се усмихвате твърде много или кимате прекалено често, човекът срещу вас ще реши, че се преструвате на заинтересовани.
Изберете интересни теми
Темата за разговор е нещото, което хората често пренебрегват и не осъзнават колко важна е ролята й за добрата комуникация. Ситуацията става съвсем сложна в моментите, в които сте на среща с нови хора. За да избегнете неловкото мълчания, най-добре преди да излезете навън помислете добре какви са текущите новини и събития, за които всички знаят. Още по-лесно ще ви бъде, ако успеете да проучите интересите на хората, с които ще се срещнете. Внимавайте с това какво харесват или не събеседниците ви и съобразете темата с това. Помнете, че хората обичат да говорят за себе си, така че следващият път, в който се изправите пред непознат спокойно можете да го попитате какви книги е чел напоследък или какви филми харесва.
Покажете, че се интересувате от това, което другите казват
Докато разговорът върви вие трябва да покажете уважение спрямо чувствата на събеседника си. Не говорете единствено за себе си и за нещата, които харесвате, а се опитайте да включите и другите в разговора. Бъдете добър слушател и дръжте очите и ушите си отворени за всички подробности. Всеки детайл може да се окаже страхотен помощник за продължаване на диалога.
Обръщайте се към хората по име
Уверете се, че включвате името на събеседника си достатъчно често в разговора. Това дава съвсем друго усещане в разговора. Правилото е особено валидно за телефонни разговори, не толкова за моментите, в които гворите лице в лице. Повтарянето на името ще накара човека отсреща да се съсредоточи върху разговора.
Шегувайте се
Един от най-добрите инструменти за поддържане на разговора е използването на шеги. Не се притеснявайте да разкажете за някоя неудобна ситуация, стига тя да не е прекалено лична. Хуморът ще направи разговора доста по-жив и ще ви гарантира спечелването на нов приятел. Все пак бъдете внимателни и не казвайте всичко, защото най-малкото може да обидите някой от присъстващите.