Броят на заявките за патенти за изобретения в България остава стабилен въпреки кризата и това е един много положителен знак за бъдещето. Това каза Беноа Батистели, президент на Европейското патентно ведомство (ЕПВ), цитиран от агенция "Фокус”.
Батистели посещава страната за трети път. Вчера и днес той е на посещение у нас по покана на председателя на Патентно ведомство Костадин Манев
"Нашите визити са много кратки, но всеки път, сравнявайки, аз съм впечатлен от прогреса, който отчитам, че е постигнат през това време. Разбира се, последните години бяха доста тежки в икономически план, но това важи за цяла Европа. Считам, че дори и в тежки времена, много е важно да не се жертва бъдещето, а патентите представляват бъдещето.”
"Най-добрият начин за излизане от тази криза е създаването на иновации в Европа”, каза Беноа Батистели. ”Убеден съм, че България ще направи много голяма стъпка в това отношение, тъй като тя има едно много добро Патентно ведомство, има Българска академия на науките, която е много силно ориентирана към процесите на патентоване”, допълни още той.
Съществуват три критерия, дали може да бъде издадена защита с патент за едно техническо решение от Европейското патентно ведомство. Това са новост, изобретателска стъпка и техническа приложимост на съответното техническо решение. Около 50% от постъпилите заявки от България получават патентна защита.
По думите на Батистели основна причина за отказ е липсата на новост в изобретението.
Нивото на патентна защита зависи много от икономическото развитие на страната и мащабите на промишлеността. Най-доминиращата европейска държава в това отношение закономерно е Германия. Скандинавските държави, също са изключително активни в търсенето на патентна защита за техни изобретения.