България изгуби цели 5 места по индекса на икономическа свобода, изчисляван от Heritage Foundation през 2016 г. Спрямо миналата година повечето показатели на страната са отчели понижение и общият рейтинг се свива от 66,8 точки през 2015 г. до 65,9 точки през година. Така България спадна до 60-та позиция, която дели заедно с Албания (също с 65,9 точки), а непосредствено пред нас се класират Унгария, Кабо Верде, Словакия, Малта, Армения, Доминика и Оман. По-ниско в подреждането остават Румъния, Мексико, Ел Салвадор, Португалия, Черна гора, Панама и Тайланд. Това показва тазгодишното изследване на неправителствената организация, цитирано от econ.bg.
По този начин България се задържа по точки над средното равнище за света, което е 60,7 пункта, но оценката на икономическата свобода в страната е по-ниска от средното за региона (66,9 точки), където заемаме 28-ма позиция.
Резултатът сласира България в третата група по икономическа свобода – на "относително свободните" икономики, като се задържа около средата на класирането. Другите категории включват "свободните икономики", където страните имат между 80 и 100 точки, "предимно свободните" икономики (70-79,9 пункта), "относително свободните" (69,6-60), "предимно несвободните" икономики (59,9-50) и "репресираните" икономики (49,4-40 точки), се посочва още в изследването.
"България поддържа силен темп на либерализиране на икономическата сфера, като същевременно предприема стъпки за възстановяване на фискалната дисциплина. Публичният дълг и бюджетният дефицит са сред най-ниските в региона. Политиките за отваряне на пазарите окуражават търговията и инвестициите. В страната отново се наблюдават опити за подновяване на спрелите приватизационни процеси", посочват анализаторите в доклада си.
В сравнение с 2015 г. свободата на бизнеса регистрира спад от 0,6 пункта - до 66,9 точки.
След като през 2014 г. свободата на труда успя да се покачи до 80,2 точки и по този начин индикаторът отново върна пазара на труда в страната в групата на държавите със свобода на труда, през последните 2 години той се сви драстично и през 2016 г. отчита спад от 5 пункта – от 76,6 точки до 71,6 точки, отбелязват анализаторите.
По-умерен е спадът на паричната свобода на българите, която се свива до 82,6 точки. Оценката на правителствените разходи също е понижена, като спрямо 2015 г. тя е по-ниска с 4,1 точки - до 60,4 точки. Само 0,5 точки вече делят България от изпадане в групата на "относително несвободните" икономики по този показател.
Без промяна остава защитата на правата на частна собственост, където със своите 30 точки страната попада в групата на "репресираните" държави - със свобода на търговията (88 точки), свобода на инвестициите (65 точки) и финансова свобода (60 точки).
Единствено свободата от корупция и фискалната свобода се покачват спрямо миналогодишното изследване. При първия индекс ръстът е от 2 точки до 43 точки, но въпреки него страната е в групата на "репресираните" държави. Фискалната свобода нараства с 0,1 пункт - до 91,1 точки.
През 2016 г. най-свободните икономики в света са Хонконг, Сингапур, Нова Зеландия, Швейцария и Австралия, а сред страните с най-малко икономическа свобода попадат Иран, Република Конго, Еритрея, Туркменистан, Зимбабве, Венецуела, Куба и Северна Корея.
Осем държави не попадат в анализа на Heritage Foundation: Афганистан, Ирак, Либия, Лихтенщайн, Сомалия, Судан, Сирия и Йемен.