"Бих подкрепил изменение на стойността на винетките по оскъпяване, защото това е логично. Винетките не са пипани от около 10 години". Това обяви пред журналисти министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски. Той отчете напредъка на старата Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013 г. По време на форум, на който присъства и министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, предаде Фокус.
"Според мен със сигурност трябва да има корекция в цената винетките. Не знам дали е възможно да се приложи диференциран подход за леки и тежкотоварни автомобили в диапазона, в който сме правили анализи. Няма логика да си нанасяме такава щета, оставяйки тежкотоварните автомобили да преминават почти безплатно през България", каза Московски.
Министърът обясни, че тировете унищожават пътната настилка, създават предпоставки за катастрофи и натоварват трафика в страната. "Излиза 2-3 пъти по-скъпо да се превози транзит стока от единия край до другия на България по влак, отколкото с автомобилен транспорт. Това е абсурдно! Няма такава държава в Европа!", констатира Московски.
Според него за България трябва да се въведе тол система. И обясни: "Тя е по-различна от винетната система. Вероятно до 3,5 тона ще останат винетките с корекция на завишение и тол система, която е най-справедливият начин на заплащане. По този начин се плаща толкова, колкото се ползва", обобщи той.
Ангажиментът за провеждане на тази политика е на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), посочи още министърът на траспорта.