Консултантската компания за имоти от най-висок клас Unique Estates представи своя анализ на пазара на недвижими имоти в България за първото тримесечие на 2017 г., като открои някои интересни факти и стабилни тенденции. От една страна се наблюдава чуждестранен инвеститорски интерес към жилищни сгради с цел да се реализира доходност от краткосрочни наеми. В същото време след връщането на купувачите на луксозни къщи на пазара, в близките месеци се очакват нови сделки с цени над 1 млн. евро. Интересна тенденция е и излизането на пазара на луксозни имоти на т.нар. милениум поколение.
Икономическото оживление, подобряващите се условия за кредитиране и превръщането на София в по-разпознаваема туристическа дестинация са факторите, които в най-голяма степен повлияват пазара на луксозни имоти през първото тримесечие на 2017 г. Търсенето на луксозни имоти остава предимно за жилищни нужди, но покупките с инвестиционна цел набират скорост. Данните на Unique Estates показват, че такива са около 30% от сделките с луксозни имоти. При липсата на добри инвестиционни алтернативи жилищните имоти и в частност луксозният клас се разглеждат от много купувачи като добра възможност за защита на спестяванията им. Продължаващият плавен ръст на цените също дава сигурност, че моментът е подходящ за покупка, а ограниченото предлагане, особено в сегмента на новото строителство, е стимул за бързи решения при наличие на подходяща оферта.
Тези ефекти се подсилват и от все по-добрата разпознаваемост на София като дестинация за уикенд и градски туризъм благодарение на ръста на нискотарифните полети. В тази връзка Unique Estates вече идентифицира нова група купувачи, търсещи инвестиция в цели жилищни сгради или група апартаменти, които да управляват и да отдават под наем на хотелски начала. Обикновено това са чужденци, които познават този модел и виждат възможност за прилагането му на българския пазар. Очакваната доходност от подобни инвестиции е 5 – 6%. Търсенето е в централните райони, които са добре транспортно обезпечени и с уредена инфраструктура. "Този тип настаняване е много популярен в Европа, докато на нашия пазар все още е слабо развит. По тази причина и предлагането на подобни имоти е ограничено, но ние виждаме потенциал и възможност за добра доходност", коментира Весела Илиева, управляващ партньор в Unique Estates.
Цени, търсене, предлагане
Въпреки засиления предприемачески интерес към луксозното строителство, предлагането остава слабо. Повечето проекти още са в строеж, а някои – дори на етап покупка на парцел. По-засилено предлагане на луксозно ново строителство се очаква към края на годината, което ще даде отражение на пазара през 2018 г.
През първото тримесечие на 2017 г. цените в луксозния сегмент остават стабилни с очаквания за годишен ръст в рамките на 5%. Повечето сделки се сключват на офертна стойност или при максимум 5% отстъпка. Единични са продажбите на по-висока от исканата от продавача цена, като това се наблюдава само при много търсени имоти, каквито рядко излизат на пазара.
От страна на продавачите има известно отдръпване от пазара, свързано с очакването, че след 6 месеца ще могат да реализират имотите си на по-висока цена. "Някои собственици временно спират жилищата си от продажба, но това не е работещ подход, тъй като в условията на засилена конкуренция тогава имотът им може дори да струва по-малко, отколкото в момента", коментира Весела Илиева.
Пазарът по райони
Традиционно силно търсене на стари апартаменти с високи тавани има в района на Докторски паметник в София, където не се наблюдават ценови промени през тримесечието. Имотите в централните части на столицата продължават да се търсят с цел инвестиция. През последните месеци се връща интересът към бул. "Витоша" като място за живеене. Очакванията са след планирания ремонт на ул. "Граф Игнатиев" купувачите да преоткрият и тази част от центъра. В кварталите покрай бул. "България" и Южния парк се търси предимно ново строителство за живеене и инвестиция, като голяма част от сделките се сключват "на зелено".
На пазара все още има сериозен недостиг на ново луксозно строителство и цените на тези имоти се покачват плавно. В престижните квартали с по-централно местоположение като "Лозенец", "Иван Вазов", "Изток", "Изгрев", "Яворов" има интерес към нови жилища или стари тухлени апартаменти в добре поддържани сгради. Най-силен традиционно в района на Витоша е пазарът на къщи. Търсят се съвременни къщи – с модерни архитектура и вътрешен дизайн, светли цветове, баня към всяка спалня, но предлагане почти няма. Средният клас търсене е в диапазона 400-600 000 евро, а високият – между 800 000 и 1,5 млн. евро. От миналата година пазарът на висок клас къщи расте и през второто тримесечие се очакват сделки в сегмента над 1 млн. евро.
Тренд 30+ срещу 60+
Бързо растящите индустрии като технологиите и финансите доведоха до появата на нова генерация купувачи на пазара на луксозни имоти, които правят първия си милион още на 30+ години и се вливат сред потребителите на висок клас стоки и услуги. Тенденцията клиентите с възможности да са все по-млади се наблюдава в световен мащаб и българският пазар не прави изключение. С нея обаче се променя и профилът на търсените имоти. Ако предната генерация богати хора държаха на класически къщи с библиотека, кабинет, голям хол и трапезария, сега изискванията са различни. Новите купувачи искат модерно жилище – лофт, пентхаус с голяма тераса за партита или къща с модерна архитектура, асансьор, фитнес, вътрешен басейн. Държат на смарт технологиите, които им позволяват да управляват дома си от разстояние и с един клик да включат отоплението, осветлението или охранителната система. Водят динамичен начин на живот и искат домът им да съответства на него. Според Весела Илиева пазарът ще реагира на новото търсене, но ще е необходимо време, за да се пренастрои.