Австралийски изследователи откриха начин да потушават хронични болки без обаче реално да разрешават проблема, оповести popsci.com.
За целта учените изработили "умен" чип, който се вгражда до гръбначния стълб, и чиято функция е да прихваща и блокира сигналите на болка по пътя до мозъка.
Чипът е разположен в биосъвместима капсула с размери на главата на кибритена клечка. Капсулата от своя страна е свързана с друг, по-голям имплант, който съдържа компютърен процесор и батерия, захранващата се безжично от външен източник.
По този начин чипът ще може да измерва характеристиките на сигналите, минаващи по нервите и да отделя тези, които са носители на болка към нервния център.
Щом засече "болезнен" сигнал в посока на мозъка, устройството започва на изпраща 10 волтови импулси, които го блокират.
Чипът е предназначен за хора със сериозни хронични болки в гръбнака или краката, въпреки че на теория може да блокира болки от всякакво естество.
Ако един ден влезе в употреба, положителният ефект на устройството ще бъде увеличената активност и трудоспособност на страдащите от хронични болки. Това ще спести на пациентите, работодателите и на здравните системи значителни средства.
Освен да помогне иновацията крие и сериозни рискове. Заблуждавайки мозъка относно наличието на болка, устройството може да блокира сигнали, които съобщават сериозен здравословен проблем.
В крайна сметка болката не съществува самоцелно. В повечето случаи тя ни казва, че нещо не е наред с тялото ни и игнорирането й може да влоши сериозно здравето ни. Неслучайно китайският философ Лао Дзъ казва "Цени болката като самия себе си".