Участници в гражданския научен проект Einstein@Home, чиято главна задача е търсенето на гравитационни вълни, откриха четири нови гама-пулсара, анализирайки данните от космическия гама-телескоп "Ферми", съобщава германският Институт за гравитационна физика.
Проектът Einstein@Home е създаден през 2005 година по модел на проекта за търсене на сигнали от извънземни цивилизации SETI@home. Неговите участници инсталират програма на своите компютри, която използва времето на престой за "изчисляване" на задачи в интерес на проекта.
Тази мрежа от разпределени изчисления се използва за анализ на данните от детекторите на гравитационни вълни LIGO за въртящите се неутронни звезди – пулсарите, с радиотелескопа Аресибо и телескопа "Ферми". Сега в проекта участват повече от 40 000 души.
Телескопът "Ферми" е открил хиляди неизвестни преди източници на гама-лъчение, но от него е трудно да се изолират гама-пулсарите – това изисква големи изчислителни мощности. Проектът помага в решаването на този проблем.
Четирите пулсара, открити от доброволците, се намират в плоскостта на нашата галактика – Млечния път. Радиотелескопите вече са изследвали тази зона, но гама-пулсарите са били скрити за тях. Възрастта им е от 30 до 60 000 години – това са много млади пулсари. Два от тях са интересни с това, че са "заекващи" пулсари – те променят своята пулсация. Учените смятат, че в този момент въртенето на неутронната звезда се ускорява, след това постепенно се нормализира. Причината за тези заеквания не е известна.
"Първото откритие на гама-пулсари е важно за Einstein@Home и не само за нас, но и за нашите доброволци. Това показва, че всеки притежател на компютър може да внесе своя принос в напредването на науката и да направи астрономическо откритие", отбелязва Брус Алън, цитиран от РИА Новости.
Всички автори на откритието – осем души от Австралия, Германия, Канада, САЩ, Франция и Япония, на чиито компютри са открити пулсарите, са получили сертификати на първооткриватели.