Летища, ядрени централи, военни и изследователски центрове, собственият ви двор или лозе – без съмнение всички тези места се нуждаят от сигурна 24-часова защита срещу проникване на външни лица без разрешение. Често обаче наблюдението на огромни пространства изисква значителни разходи, което прави невъзможна надеждната охрана на голяма част от важни .
Сега обаче учени от германския университет Саарланд обещават да разрешат кошмарния за много охранители проблем благодарение на технология за наблюдение от нов вид. Тя ще позволи на огромни по площ обекти да бъдат охранявани с минимални усилия и на ниска цена, съобщава PhysOrg.com.
Технологията се базира на сензори за следене на околните магнитни полета - т.нар. магнитометри. Въпросните сензори са поставени в разработените от учените "умни" кабели, които на теория могат да достигнат неограничена дължина.
Самите кабели могат да бъдат поставяни по телените огради на охраняваните зони. Ако нарушител се опита да премине оградата, то той по някакъв начин ще предизвикал вибрации в нея при опита си да я прескочи или да изреже пролука. Независимо колко малки са тези вибрации металът в оградата ще предизвика промени в околното земното магнитно поле, които могат да се уловят от високочувствителните магнитометри, поставени в кабела.
Самите кабели са снабдени с усъвършенствана система, която при опит за пробив в охранявания периметър моментално предава сигнал за тревога до охраната. Наред с това системата е и достатъчно умна, че да може да автоматично определи дали вибрациите в даден участък на оградата са причинени от природни явления и животни, или са дело на човек, който се опитва да я прекоси.
Освен че би направил излишно използването на скъпи камери за видеонаблюдение и дори на традиционната бодливата тел, новият смарт кабел би намерил и други полезни практически приложения. Той би спомогнал за следенето на превозните средства по различни пътни артерии, което би подобрило транспортния контрол и управление.