Новозеландски учени създадоха генно модифицирана крава, чието мляко не предизвиква алергични реакции, съобщава BBC.
Кравата с променени гени дава мляко, в което няма беталактоглобулин – суроватъчен протеин, към който хората може да са свръхчувствителни. От въпросния алергизиращ протеин е лишена и майчината кърма.
До 3% от бебетата проявяват алергии към кравето мляко в първата година от живота си.
Изследователите определят опита като "крайъгълен камък", но някои обществени организации го разкритикуваха, защото според тях е притеснителен от етична гледна точка.
Учените от AgResearch и от новозеландския Университет Уайкато са блокирали гените, които отговарят за производството на бета-лактоглобулин – процес, наречен РНК интерференция.
В резултат обаче се е родило теле без опашка. Все пак изследователите изтъкват, че е малко вероятно това да се дължи на генетичната модификация.
Те използват хормони, за да накарат телето да дава мляко, а учените твърдят, че "всички проби от млякото от генномодифицираното теле са без наличие на беталактоглобулин". Според тях използваната техника е "ефикасно средство" за модифициране на добитъка.
Проф. Кевин Кампбел, участвал в екипа, който преди години клонира овцата Доли, обаче коментира, че новозеландските учени ще трябва да покажат дали ефектът ще се запази през целия живот на кравата и дали ще се предаде през поколенията.