Млади учени и наложили се вече водещи изследователи могат да се възползват от финансова помощ, ако имат идея за иновативен и нестандартен научен проект. Тази възможност се предоставя от Европейския съвет за научни изследвания (ЕСНИ), който е първият паневропейски финансиращ орган, създаден да подпомага най-добрите научни изследвания.
ЕСНИ е най-новият компонент от Седмата рамкова програма за научни изследвания на ЕС и реализира специфичната програма "Идеи". ЕСНИ има общ бюджет от 7,5 млрд. евро за периода 2007-2013 г. През миналата година ЕК предложи знчително да бъде увеличен бюджета на ЕСНИ за следващия програмен период (2014 – 2020 г.).
ЕСНИ цели стимулирането на научната изключителност в Европа, като подпомага най-добрите учени и инженери във всяка област на научните изследвания. Чрез провеждане на конкурси на база партньорска проверка, чийто единствен критерии за подбор е научната изключителност, ЕСНИ финансира най-добрите идеи на границата на познанието. Няма нито тематични приоритети, нито квоти на географски принцип.
Целта е инициативата да бъде предоставена на изследователите, тъй като така ще им се даде възможност да открият нови посоки за развитие във всички области на научните изследвания, а не да бъдат ръководени от предварително зададени приоритети. С този подход от ЕСНИ очакват, че ще подпомогнат учените за създаването на нови и неочаквани научни и технологични проекти.
Съветът има две основни грантови схеми, като едната е ориентирана към младите учени, които са в началото на кариерата си, а другата подпомага вече наложили се водещи изследователи.
От стартирането си досега ЕСНИ е финансирал над 2 500 проекта в цяла Европа. Оценяваните български проекти са 105, а избраните до момента са 3. Общото предвидено финансиране за българските проекти от ЕСНИ е 3,27 млн. евро.
Най-големите участници в научноизследователската дейност в България са Българската академия на науките и Селскостопанската академия.
Един от българските проекти, финансиран от ЕСНИ по субсидия за утвърдени изследователи, е проектът на Румен Даскалов - "Откриване на липсващите звена между балканските народи". В него се изследват различните начини, по които се споделя, свързва и преплита историята на балканските народи, надхвърляйки установените дисциплинарни граници между история, социология, политически науки, лингвистика и т.н. Изследването на Румен Даскалов проучва преноси и пресичания в рамките на региона, на Западна Европа и Русия, както и теми като оспорвани територии, малцинства и бежанци.
Финансирането на този проект от ЕСНИ е в размер на 689 579 евро за пет години.
Друг български проект е получил финансова помощ от 1 026 120 евро за пет години. Това е изследването на Ивайло Знеполски на социалните последствия от комунистическото минало.