"Без тях вероятно животът щеше да е много по-труден, а със сигурност и доста по-скучен". С тези думи започна първата церемония по връчването на отличията за изобретател на годината, в рамките на наградите "Изобретател на годината" и "Иновативна фирма" 2012г.
Победителите бяха наградени от министърa на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, министърa на образованието Сергей Игнатов, председателя на патентното ведомствто в България проф. Камен Веселинов и председателя на Европейското патвнтно ведомство Беноа Батистели.
Наградите за изобретение бяха разделени в три категории. В първата "Химия и биотехнологии" призът се връчи на екипа, разработил препарата "Катрапс", който е на основата на БЦЖ-ваксина и се използва за стимулиране на имунната система при борбата ѝ с ракови образувания. Лекарството е създаденото от екипа на проф. Спартак Хаджиев и доц. Д-р Нася Хаджиева.
В категория "Машиностроене и строителство" наградата отиде при екипа на проф. Огнян Алипиев за изобретението хидромашина с вътрешно зацепване, която се използва за зъбна помпа или хидромотор в машиностроенето.
В областта на "Електроника и електротехника" проф. Енчо Попов бе отличен като най-заслужил с неговия безчетков алтернатор с ротор с клюнообразни полюси. Той се използва главно за зареждане на кумолаторите на превозни средства като автобуси, пожарни и военни автомобили, специализирани коли за минната и строителна индустрия.
Събитието отчете заслугите и на българска фирма в приноса ѝ в общественото развитие. Тук от двама претенденти наградата се присъди на "КЦМ" АД за лидерство в производството на цветни и благородни метали в Югоизточна Европа и Черноморския регион.
Като дългогодишна практитка патентното ведомство вписа няколко нови имена в Златната кника на българските откриватели на 2012. Сред тях бяха доц.д-р Виолета Андонова за огромния ѝ принос във фармацията с нейните 120 лекарствени продукта. Проф. Сия Лозанова не скри вълнение си от вписването ѝ за работата в сензориката, нано- и микротехнологиите. Нейните технически решения намират приложение в медицината, автоматиката, метереологията и други.
Последният награден беше проф. Владко Панайотов за създаването на университетската специалност в минното дело.
Засега в Златната книга са вписвани 114 автори и колективи.