Може би, сте чували за амбициозния "Проект за междузвезден кораб" (Starship project) - нова изследователска инициатива на НАСА и щатската Агенция за върхови технологии към министерството на отбраната (DAPRA), чиято цел е в рамките на следващите 100 години да създаде необходимите технологии за изпращането на управляем космически кораб до друга звезда.
Днес завършването на подобен кораб е толкова отдалечено във времето, че най-вероятно дори родителите на бъдещите членовете на екипажа все още не са се родили. Това обаче не пречи проектът да има нов ръководител в лицето на бившата астронавтка Мая Джемисън.
Джемисън, която е ветеран от ерата на совалките, бе посочен от DAPRA. Тя е първата жена от афроамерикански произход, която излиза в космическото пространство през 1992 г.
Основната задача на Мая днес ще бъде да създаде достатъчно стабилна и жизнеспособна неправителствена фондация, която да просъществува достатъчно дълго, за да доведе до изобретяването на технологиите, които да направят възможно междузвездното пътуване.
Една от важните цели на проекта е да убеди и вдъхнови младите хора, академичните среди, индустрията и широката общественост, така че те да приемат идеята за междузвезден космически кораб за нещо, която може да се реализира на практика.
Освен ентусиазъм, начинанието, с което Мая Джемисън се захваща, ще изисква практически отговори на въпроси като: как да еволюират във времето свързаните с проекта организации, как да се поддържа фокусът им към основната цел в продължение на 100 и повече години, какви ресурси и финансови структури трябва да бъдат създадени и поддържани за усвояването на новите светове и много други.
Несъмнено новият Starship project е стъпка в правилната посока, ако искаме един ден да стъпим на някоя от екзопланетите, които телескопите ни показват. Ако използваме днешните технологии обаче, ще трябва да пътуваме близо 100 хиляди години, за да достигнем дори най-близката звезда Алфа Центавър – срок, който определено не е приемлив за никого.