Учени от Калифорнийския технологичен институт и Харвардския университет създадоха изкуствена медуза по технология, която притежава потенциала един ден да спасява човешки живот, пише британският The Telegraph.
Създанието, наречено Медузоид (заради приликата си с митичната горгона Медуза), е изградено основно от прозрачен еластичен силикон с вградени в него клетки от сърдечна мускулна тъкан на плъх. Един ден тази технология може да се използва за направата на бъдещи изкуствени човешки органи, като например сърце, смятат изобретателите.
Големият едва няколко сантиметра медузоид заслужил екстравагантното си име и поради способността си да имитира движенията, които истинските медузи използват за плуване, както може да се види на публикувания в YouTube клип.
Ефектът бил постигнат благодарение на мускулни клетки от сърце на плъх, които били имплантирани в силиконовата мембрана, притежаваща специална структура. Впоследствие израснали в структури, близки до тези на мускулите на истинските медузи.
Съкращаването на мускулите на медузоида било постигнато посредством поставянето му в електрически проводима течност и прилагането на слаби електрически импулси в нея. Те стимулирали мускулите и ги карали да се свиват и отпускат, от което медузоидът започвал да плува в аквариума.
На принципно ниво постигнатият ефект е подобен на механизма, по който работи човешкото сърце, когато изтласква кръвта. Затова учените се надяват, че един ден на същия принцип те ще могат да създадат синтетично сърце или други органи, които ще могат да заменят увредените от различни болести или наранявания.
Сега изобретателите работят върху подобрена версия на медузоида, която да поддържа движенията на мускулите си благодарение на вграден източник на електрически импулси.