НАСА е в готовност за първия необитаем изпитателен полет на капсулата "Орион" в четвъртък, предназначен да изпробва способността на САЩ да изведе космонавти извън земната орбита за първи път след стъпването на Луната преди повече от 40 години, предаде AFP.
Предвижда се в бъдеще тя да транспортира астронавти до Луната, до астероид и един ден до Марс, което може да стане не по-рано от 2021 година.
"Това е първата стъпка към пътуването до Марс", заяви през ноември Уилям Хил, заместник-ръководител на американското космическо ведомство, допълвайки, че този тест е "без съмнение най-важният за НАСА през тази година".
Капсулата, чиято форма напомня тази на "Аполо", е построена от американската самолетостроителна компания "Локхийд Мартин". Това е първият американски космически кораб, разработен в САЩ от30 години насам. Предишният мащабен проект беше този със совалките, които за пръв път полетяха през 1981 година. Изстрелването на 8,6-тонната капсула "Орион" ще стане от космодрума "Кейп Канаверал" във Флорида с помощта на
ракетата-носител "Делта-4" в 12:05 ч по Гринуич (7:05 ч. сутринта местно време), когато ще бъде отворен прозорец за изстрелване с продължителност от 2 часа и 39 минути, пише БТА.
Метеорологичната прогноза в понеделник даваше 60% шансове за благоприятни условия в момента на изстрелването, с риск от дъждове и силни ветрове. След като достигне орбитата след изкачване с продължителност 17 минути, "Орион" ще направи две обиколки на Земята на 5 800 километра височина. Първият изпитателен полет на капсулата "Орион" ще продължи 4,5 часа, след което тя ще се приводни в Тихия океан с помощта на парашути.
Полетът на капсулата "Орион" има за цел да тества термичния щит на апарата, който трябва да устои на температури от 2 200 градуса. Ще бъдат изпробвани в реални условия бордовата компютърна система и парашутите.