Ако се тревожите, че краят на света е близо и очаквате всеки момент ядрен огън или орди от зомбита да плъзнат по улиците, вече можете да спите спокойно. На сайта Kickstarter, известен с това, че публикува всякакви щури идеи, вече можете да инвестирате в плановете за бъдещето след края на днешната цивилизация.
Екип от инженери, наречен Open Source Ecology, събира финансиране за проекта, наричен "Комплекти за построяване на глобални селища". По същността си той представлява инструкции за сглобяване на основните 50 машини, без които нашата цивилизация не може да оцелее. Сред тях влизат трактори за обработка на земята, машини за направата на тухли, електрически генератори, мелници, пекарни за хляб и др.
Голямото преимущество на проекта в случая е, че представените планове показват как в случай на нужда хора, които не притежават образование за инженери и механици, могат да направят тези машини с минимални ресурси и за максимално кратко време.
Така, благодарение на прости нагледни описания, събиращи се само на едно DVD, ще притежавате ноу-хауто как сглобите високо ефективен трактор в рамките на няколко дни, който е в пъти по-евтин от фабрично сглобените. Вярно е, че той няма да разполага с климатроник или с кожени седалки, но затова пък ще ви служи вярно дълго време и ще бъде доста по-добър и ефективен от ралото или лопатата, с които ще бъдете принудени да си служите в условията на срив на цивилизацията.
Разполагайки с това знание, човешките общности, състоящи се от малък брой членове и живеещи изолирано една от друга, ще могат да постигнат индустриално производство в малки мащаби, твърдят авторите на проекта.
Освен за оцелелите след края на света, проектът може да се окаже много полезен и за хората от развиващите държави, които не разполагат с технологиите и ресурсите на богатите страни и страдат ширеща се бедност и глад.
Машини и системи, базирани на това знание, дори се използват и от американски предприемачи и фермери, които благодарение на тях стартират успешен бизнес.
Global Village Construction Set in 2 Minutes from Open Source Ecology on Vimeo.