Инженери от университета в Бъфало разработиха евтин метод от една стъпка, който води до създаването на полимер с необикновени свойства. Когато бъде погледнат от определена перспектива, той изглежда оцветен с цветовете на дъгата, отразявайки светлинни вълни с различни дължини.
Ако бъде използван като филтър за светлина, този материал може да стане основата за създаването на портативни мултиспектрални устройства, които определят "истинския цвят" на изследваните обекти.
"Подобна портативна технология може да намери приложения на много места – от приложение за дома, което ни казва дали цвета на стената ни съвпадана с тази на шкафа, който искаме да купим до биомедицински приложения, включващи анализ на цветове с цел засичане на болести", казва изследователят Александър Картраид от университета в Бъфало.
Системата може да бъде интегрирана в малки устройства като смартфони, с които да се направят мултиспектралния клиничен анализ достъпен в слаборазвити страни.
За да създадат цветния материал, учените поставили фоточувствителен преполимерен сироп между два листа стъкло. Фоточувствителна субстанция е тази, чиито физични свойства се променят при излагане на светлина.
След това сместа била подложена на лазерна светлина, разбита с помощта на лещи до сноп светлинни лъчи с различни дължини на вълната. Под тяхното влияние разтворът се полимеризирал и образувал във филтър със специфична повърхността структура, способна да отразява бялата светлина във всички цветове на дъгата подобно на сапунен мехур или крилете на пеперуда.