Виртуална карта показва подробно генетичните истории на 95 различни популации по целия свят. По нея могат да се наблюдават вероятните генетични въздействия на европейския колониализъм, Монголската империя, както и смесването на европейските търговци с хора от Китай в близост до Пътя на коприната.
Интерактивната карта е съставена от изследователи от Оксфордския университет и University College London. Тя дава подробности за историята на генетично смесване между всяка от 95-те групи в Европа, Африка, Азия и Южна Америка и обхваща последните четири хилядолетия.
За да стане факт това проучване, изследователите разработили сложни статистически методи за анализ на ДНК на 1490 лица от 95 групи от цял свят. В резултат на това, проучването едновременно идентифицира, датира и характеризира генетичното смесване между популациите.
"ДНК наистина има силата да разказва истории и да разкрива подробности за миналото на човечеството", казва д-р Саймън Майърс от Катедрата по Статистика в Университета Оксфорд, ко-автор на проучването.
"Много от нашите генетични наблюдения съвпадат исторически събития. Например ДНК на хората от Китай започва да се смесва с това на европейците около 1200 г.пр.Хр. Първоизточникът на това ДНК може би са търговците, пътуващи по Пътя на коприната".
"Всяка популация има определена генетична "палитра", казва д-р Даниел Фалуш от Института Макс Планк. "В много случаи близки по география народи могат да имат изненадващо различни източници на смесване."
"Разбирането за генетичните сходства и различия между човешките популации е от ключово значение за общественото здраве", казва д-р Саймън Майерс. "Някои групи са с по-голям риск от някои болести, отколкото други. Ефикасността на различни лекарства също се различава значително", четем в публикация на сайта на университета.
Картата е достъпна тук.